meeting

5 kľúčových vecí, ktoré vám na pohovore zamestnávateľ nepovie

Každý kandidát sa počas pohovoru snaží veľa rozprávať – o sebe, o svojom vzdelaní, pracovných skúsenostiach, silných, ale aj slabých stránkach. Rovnako aj intervieweri, teda budúci zamestnávateľ, HR konzultant alebo recruiter.

No existuje veľa vecí, ktoré by intervieweri chceli kandidátom povedať ešte predtým, než sa pohovor uskutoční. Súhlasíte?

1. Naozaj chceme, aby sa nám kandidát páčil.

Je to jasné – každý chce pracovať s ľuďmi, ktorých má rád a ktorí majú radi jeho.
Takže pri pohovore zamestnávateľ chce aby sa kandidát usmieval, udržiaval očný kontakt, sedel vzpriamene a bol nadšený a oduševnený pre prácu. Vzťah zamestnanec-zamestnávateľ je vzťah, ktorý začína s pohovorom. Kandidát, ktorý spraví dobrý prvý dojem sa okamžite dostane na vrchol rebríčka a už len máloktorý uchádzač ho predbehne. Ak má kandidát výborné CV, ale na pohovore sa dostatočne zamestnávateľovi nezapáči, o danej práci môže len snívať.

2. Musíte niečím vyčnievať, vyniknúť!

Ak zamestnávateľ absolvuje veľké množstvo pohovorov, je dosť možné že všetkých kandidátov si nezapamätá. No ak o sebe poviete nejakú vlastnosť, záľubu, zaujímavosť z vášho života, môže to byť vec, ktorá upúta pozornosť a na základe ktorej si na vás zamestnávateľ okamžite spomenie. Zaujať môžete aj oblečením alebo kabelkou či kufríkom. Jednoducho: treba vynikať!

3. Nebuďte príliš negatívny!

Negatívne ohlasy a pripomienky si každý interviewer isto zapamätá. Preto buďte opatrný! Namiesto vyslovenia všetkých negatívnych dôvodov prečo chcete opustiť vaše terajšie miesto skúste povedať, prečo vás láka práve práca, o ktorú sa uchádzate!

4. Pýtajte sa!

Je nevyhnutné, aby ste sa pýtali otázky ohľadom práce. Každý zamestnávateľ chce nájsť toho správneho pracovníka, rovnako ako chce aby práca vyhovovala pracovníkovi. Len vy viete čo je v práci pre vás dôležité, preto je dôležité dávať otázky, aby ste si boli naozaj istý, že práve tento džob chcete.

5. Povedzte nám PREČO chcete tento džob

Na konci pohovoru by ste už mali vedieť, či máte o danú prácu vážny záujem. Nebojte sa nám to povedať! Každý zamestnávateľ chce vedieť, či kandidát prácu chce a čo je hlavné – chce vedieť prečo. Keď zakončíte pohovor takýmto preslovom, môže sa stať že budete kandidátom číslo 1.
Zdroj: businessinsider.com