video-camera

Chcete zaujať? Pošlite svoj životopis ako video

Neviete, akú originálnu formu životopisu zvoliť? Skúste zabudnúť na papier, riešením je aj video.

Zvuk a obraz začínajú hrať v prijímacom konaní dôležitú úlohu. Do života prenikajú videopohovory, kedy uchádzač komunikuje s personalistom cez počítač. Šetrí to totiž čas a peniaze. Pomôže vám videoživotopis zohnať vysnívané miesto?

Sedíte pred počítačom, na seba máte namienú kameru aj mikrofón a svoj životopis nahrávate do záznamu. Potom ho pošlete vybranému zamestnávateľovi. Zástancovia života na sieti tvrdia, že sa odlíšite netradičnou prezentáciou, ukážete snahu a tým budete mať väčšiu šancu na úspech. Odporcovia zase namietajú, že je to neprehľadné a zdĺhavé.

Klasický životopis príliš nevypovedá o osobnosti a vystupovaní človeka. Video tak začína využívať čoraz viac personalistov však predovšetkým vo forme videopohovorov. Tie sa uskutočnia s kandidátmi až na základe výberu zo životopisov, ktoré prišli klasicky.

Okrem toho, videodotazník ušetrí veľa času, pretože nemusíte ako personalista alebo šéf absolvovať pohovor s niekým, o kom po prvých piatich minútach viete, že nezapadne do vášho tímu.

Novinku v podobe videoživotopisov však podľa neho zatiaľ využíva len málo ľudí a firmy ju nevyžadujú.

Ako na videoživotopis
Dĺžka „video CV“ by mala mať zhruba minútu a pol. Na nahrávanie je potrebné mať pokoj a nájsť vhodné prostredie, kde nebude vidieť napríklad neporiadok na stole. Uchádzač by sa mal pekne obliecť, rovnako ako by išiel na pohovor do firmy. Pri nahrávaní je dôležité byť prirodzený a v pokoji.

Kde použiť videovizitku
Napríklad v prípade pozícií, kde sú nutné prezentačné schopnosti:
obchodní zástupcovia
herci
pracovníci PR
lektori

Zdroj: hnonline.sk