Runtime.sebavedomie.presonalistika

NEDOSTATOK SEBAVEDOMIA BRZDA ÚSPECHU? DÁ SA TO NAUČIŤ!

Nájdete množstvo rád a článkov ako byť sebavedomý, ako si uvedomovať vlasnú hodnotu, a ako to všetko predáva. V pracovom aj v osobnom živote. Sebavedomie je uvedomenie si vlastnej hodnoty. Uvedomenie si silných aj slabých stránok svojej osobnosti. Nie všetci sa však cítime v cudzom prostredí sebavedomo. Nie je to ľahké, ale nič nie je stratené. Prinášame vám pár tipov ako sa lepšie predať, cítiť sa sebaisto. V pracovnom, ale aj súkromnom živote.

  1. Predstierajte sebavedomie kým ho nedosiahnete – Ak chcete niečo dosiahnuť, správajte sa akoby ste to už mali. Tak ako si to nastavíme v hlave, tak sa časom budeme aj cítiť. Nestane sa tak za deň, ale tréningom a trpezlivosťou sa začneme prirodzene citíť sebavedomo a komfortne.
  2. Urobte si v sebe jasno – Všetci máme silné a slabé stránky a väčšina z nás si ich aj plne uvedomuje. Namiesto toho aby ste sa zamerali na tie slabé, sústreďte sa na to, v čom ste dobrý. Pomôcť vám môžu aj úspechy ktoré ste už dosiahli. Uvedomte si ich a buďte na ne hrdý.
  3. Buďte pripravený – Príprava čo sa týka obsahu stretnutia je samozrejmá! Pripraviť sa ale treba aj na tie “small tallks”.. Minimálne si zopakujte mená ľudí s ktorými sa máte stretnúť. Sami viete ako je príjemné, ak vás niekto oslovuje menom, aj keď vás dobre nepozná.
  4. Hovorte pomaly a nahlas a usmievajte sa – Je samozrejmé, že pri nervozite sa vám zrýchľuje tep. Zároveň chcete mať všetko rýchlo za sebou, preto hovoríte rýchlejšie. Je to jedným z prvých príznakov vašej neistoty. Sústreďte sa a sledujte svoj hlas. Akonáhle si uvedomíte zrýchlenie tempa, spomaľte, usmejte sa, položte otázku.. Hlas je prvá vec ktorá prezradí vašu neistotu, majte ho preto pod kontrolou. Základné pravidlá: nahlas, zrozumiteľne, pomaly!
  5. Sledujte správanie ľudí a udržujte očný kontakt – Vaše publikum vám hovorí viac ako si myslíte. Na začiatok postačuje ak budete udržiavať očný kontakt so všetkými zúčastnenými. Dávate im tak najavo rešpekt, ale aj vašu smelosť.
  6. Kláďte otázky – Podobne ako pri bežnom rozhovore s priateľmi. Ak rozprávate iba vy, a nenecháte priestor ľuďom niečo povedať, môžete stratiť ich záujem. Pripravte si vopred otázky ktoré súvisia s vašou témou. Ale prosíme, nie v podobe niektorých finančných poradcov ktorí začnú kresliť graf vášho života a finančnej istoty-neistoty. Postačia jednoduché otázky na ujasnenie dobrého smerovania.. “Ak máte otázky, nech sa páči.., Zažili ste niečo podobné?.., Súhlasíte, alebo máte inú skúsenosť?…”
  7. Povedzte to telom – Samá končatina? Čo s nimi? V prvom rade sa sústreďte na ruky. Položte ich na stôl v polohe, aby sa lakte nedotýkali stola. Snažte sa nedotýkať tváre, ani vlasov. Seďte vystreto a používajte jasné gestá, ale nie výrazné. Ak nemáte syndróm nepokojných nôh, skúste ich mať pod kontrolou. Naše telo je odrazom našich pocitov. Po čase sa nebudete musieť ani zamýšľať nad tým čo s rukami, či nohami. Bude to automatické.
  8. Vhodne sa oblečte a upravte – Štýl oblečenia závisí od pracovnej oblasti v ktorej sa pohybujete. Je rozdiel, či pracujete pre banku, alebo ste kreatívec na voľnej nohe. Inšpirovať sa môžete na internete. Každopádne, pokiaľ sa stretávate s niekým prvýkrát, oblečte sa slušne, čisto, striedmo.

Ako vy bojujete s neistotou a čo pomáha vám cítiť sa sebavedomo?