Téma osobnej pohody (teda well-being) sa dostáva stále viac do popredia. Ide o fyzické, duševné a finančné zdravie zamestnancov. Vnímanie človeka ako celok, nielen jeho pracovné nastavenie, ale aj jeho osobné preferencie. Pochopenie, čo je pre neho dôležité, aby mohol svoju prácu vykonávať plnohodnotne. Tlak na zamestnancov neustále rastie a aj investície firiem do ľudí. Firmy si uvedomujú že nielen pracovné prostredie, ale aj súkromný život zamestnanca má výrazný vplyv na pracovný výkon. Vytváranie psychologicky zdravého prostredia vo firme je úzko spojené s firemnou kultúrou.
Ako docieliť well-being? V prvom rade hľadajte ľudí, ktorí sa vám hodia do tímu. Zdieľajú rovnaké hodnoty ako vaša firma. Vašim zamestnancom potom ponúknite relevantné benefity.
Vytvorte príjemné pracovné prostredie. Pokiaľ je to možné, zabezpečte v kanceláriách dostatok prirodzeného svetla. Zamerajte sa na elimináciu hlučnosti, hlavne ak zamestnanci pracujú v otvorených priestoroch. Zabezpečte dostatočné odstupy stolov, vytvorte miestnosť, kde môžu zamestnanci telefonovať. Hluk je jedným z častých spúšťačov stresu.
Vytvorte v práci detský kútik. Buďte kanceláriou kde je možné prísť občas aj s dieťaťom. Nie všetci majú starých rodičov, ktorí vedia počas prázdnin vypomôcť. Prípadne okrem kids-friendly, buďte aj pet-friendly. Nejde o žiadnu novinku, že zvieratá znižujú stres. Samozrejme za súhlasu ostatných zamestnancov.
Zabezpečte zamestnancom prístup k občerstveniu. Nie vždy sa dá ponúknuť dostatok stravovacích možností v okolí kancelárie. Nainštalujte automaty na snaky a nápoje. Ideálne ak vyberiete ten zdravší obsah.
Miesto pre relax, rozhovor. Vytvorte miesto kde sa ľudia môžu posadiť, vypnúť, komunikovať. Prípadne aj športovými výkonmi nabrať novú energiu – pinpongový stôl, terč na šípky, alebo fit lopty nezaberú veľa miesta.
Dovolenka v zamestnaní má byť určená na regeneráciu. Sick days, home office, flexibilná pracovná doba. Tieto zamestnanecké benefity už dnes nie sú ničím výnomočným, ale stále tieto možnosti u nás neponúka veľa zamestnávateľov. Pričom aj taká možnosť, ako stanoviť najneskorší a najskorší čas príchodu a odchodu do práce dokážu ľuďom uľahčiť život. Veď veľa služieb ktoré k životu potrebujeme, vieme vyriešiť len počas pracovnej doby. Počas dovolenky si má zamestnanec oddýchnuť, nie napríklad behať po úradoch.
Zdravý zamestnanec nie je práceneschopný. Benefit v podobe permanentiek, prípadne výhodnejšieho vstupné do fitka, či iných športových zariadení je vysoko cenený.
Vzdelávajte a trénujte. Síce zo strany zamestnancov nejde o ten najobľúbenejší benefit, cudzie jazyky, či školenia časom určite ocenia okrem vás aj oni.
Buďte na strane zamestnanca keď potrebuje pomoc. Človek sa občas ocitne v situáciách kedy potrebuje poradiť, pomôcť, pocítiť spolupatričnosť a empatiu. Vytvorte vo firme prestížny útvar ľudských zdrojov a okrem spokojných zamestnancov v nich budete mať aj reklamný nosič vašej firmy, kde by chceli ľudia pracovať.