engineering

Strojári stoja pred ťažkou skúškou

Firmy sa musia pripraviť na investície do digitálnych technológií a zvýšený tlak na inovácie, v opačnom prípade budú strácať konkurencieschopnosť

Podľa údajov Štatistického úradu SR, strojárske firmy s dvadsať a viac zamestnancami vlani na Slovensku utŕžili viac ako 36 miliárd eur, čo predstavuje medziročný nárast o päť percent. Kým tržby strojárskych firiem sa medziročne zvyšovali, čistý zisk klesol o viac ako tri percentá, na 905 miliónov eur. To môže byť sčasti spôsobené rastom osobných nákladov, keďže priemerná mesačná mzda v segmente stúpla vlani medziročne o viac ako osem percent, na 1 231 eur.

Predpokladá sa, že firmy v priemysle budú do roku 2022 potrebovať viac ako 90-tisíc nových zamestnancov. Najväčší nedostatok bude v strojárstve, kde v bude chýbať v priemere tritisíc absolventov ročne. Kvôli to sa budú musieť zmeniť priority firiem v priemysle. Kým pred niekoľkými rokmi bolo pri riešení nedostatkov zamestnancov na prvom mieste duálne vzdelávanie následované rekvalifikáciami a až na treťom mieste pripadal do úvahy dovoz pracovníkov z tretích krajín, dnes je poradie presne opačné.

Nedostatok zamestnancov nie je jediný problém. Slovenské strojárske firmy vo väčšine prípadov vyčerpali potenciál na zvýšovanie produktivity cez štandardné nástroje. Jej ďalší nárast si už bude vyžadovať zapojenie digitálnych technológií a automatizácie. Ak tento trend strojárske firmy nezachytia, hrozí, že už nebudú konkurencieschopné a prídu o svoju pozíciu na trhu.

 

Zdroj: Týždenník Trend, vydanie 2018/36 (str. 51 – 54)