typewriter

Tieto veci si do životopisu nedávaj

Peniaze budeš potrebovať vždy. Peniaze = práca. Práca = dobrý životopis. A tu máš hneď prvý a najdôležitejší kameň úrazu. Myslím, že to vieš.

Si jeden z mnohých „papierov“, ktorý tvoj potenciálny zamestnávateľ dostane. Jeho personalistka mu venuje až 6 sekúnd svojho času. Iba 6. Za tak krátky čas si má prioritne zmapovať tvoje kvality. Bol by si však prekvapený, ako veľmi jej pozornosť priťahujú práve veci, ktoré z teba robia nevhodného kandidáta. Tu je aspoň hŕstka z nich..

Bezvýznamné pracovné skúsenosti

Nikto sa z neba učený nerodí. Svoju prax nadobúdame postupne, niekto ako pomocný kuchár v kuchyni, iný je zase predavač v supermarkete. To však neznamená, že tieto prvotiny ťa budú sprevádzať po celý tvoj kariérny život. Dvojročná brigáda plavčíka na mestskom kúpalisku ti asi k manažérskemu postu veľmi nepomôže. V prípade pozície osobného fitness trénera ale môže viac napovedať o tvojich fyzických zručnostiach. Preto do svojho CV uvádzaj len tie skúsenosti, ktoré by sa v danej oblasti dali adekvátne využiť

Nehanebné klamstvá

Do očí bijúce nezmysly. Áno, existujú aj jedinci neprávom deklarujúci svoje študentské pôsobenie na Oxforde či dokonca ocenenie Nobelovkou. O tých sa však nemá zmysel rozprávať. Žime v realite. Klameš keď napíšeš, že vieš pracovať v tíme a pritom nezvládaš základy asertívnej medziľudskej komunikácie. Klameš aj vtedy, keď napíšeš, že vieš pracovať pod stresom, no jediná kritickejšia situácia ťa psychicky položí. Ako hovorí But Hafner, kandidáti by sa mali sústrediť na zručnosti, ktorú môžu skutočne ponúknuť. Nie na tie, ktoré by ich vykreslili v lepšom svetle. Ublížiš len samému sebe. Aj tak sa až 42 % zamestnávateľov vyjadrilo, že by zvažovali príjem aj takého zamestnanca, ktorý spĺňa len 3 z 5 kľúčových požiadaviek. Podstatné je to, aby ich naozaj mal.

Gramatické chyby

Tie hovoria samé za seba. Mýliť sa je ľudské, no v tomto prípade neodpustiteľné. Máš dostatok času nielen na vytvorenie ale aj na kontrolu. Urob to na 100%.

Neprofesionálna emailová adresa

Tiež si to už veľakrát počul. Mail typu bibushqua648@azet.sk o tvojej serióznosti veľa nenapovie. Pokojne ho naďalej používaj v súkromí, no na oficiálne príležitosti akým žiadosť o zamestnanie rozhodne je, si radšej vytvor nový. Nebude ťa to stáť ani čas ani peniaze.
Fotografia

Pre mnohých zamestnávateľov je fotka povinnosťou. Niektoré zahraničné zdroje však uvádzajú, že portréty uchádzačov môžu pôsobiť rušivo a istým spôsobom lacno. Rozhodnutie zostáva na tebe. Ak je požiadavkou firmy okrem životopisu aj tvoja fotografia, bolo by hlúpe neposlať ju. Ak to ale stojí na báze dobrovoľnosti a ty si sa predsa rozhodol, že im svoj vzhľad ukážeš, urob to decentne a nenásilne. Vzorov „ako má vyzerať fotka na CV“ nájdeš na Googli neúrekom.

Nevhodné pracovné skúsenosti

Nie, nejedná sa o brigády. Tento bod sa týka aj dlhoročných pracujúcich. Ak na svoj životopis uvedieš pracovnú skúsenosť spred 15 rokov, je dosť možné, že tvoj potenciálny budúci šéf jej absolútne nebude venovať pozornosť. Preto sa sústreď len na relevantné a čo najnovšie poznatky. Podobne sú na tom aj krátkotrvajúce záležitosti. Vzbudzujú len zbytočné otázky, nehovoriac o zamestnaniach, ktorých ukončenie bolo podmienené výpoveďou.

Zapamätaj si však jedno. Predošlé riadky nie sú zárukou úspechu. Sú len akýmsi vodítkom, ako to všetko urobiť lepšie. Najdôležitejšími vecami sú tvoja snaha a záujem. No podotýkam, obe autentické.