interview-2

Chytákové otázky na pohovoroch

Boli ste niekedy na pohovore a dostali na prvý pohľad nepochopiteľnú otázku, častokrát nesúvisiacu s danou pozíciou, resp. firmou? Takéto „chytákové otázky“ sú veľmi obľúbeným prostriedkom na zistenie schopnosti jednotlivca premýšlať, reagovať a vynájsť sa v určitých situáciách.

Niektorí z vás sa môžno pýtajú z akého dôvodu sa tento typ otázok zaužíval, nie je predsa dôležité aby človek ovládal schopnosti a znalosti na výkon práce? Na jednu stranu áno, no na druhú stranu práca ako aj každodenný život prinášajú mnohé neočakávané a nepredvídateľné situácie, na ktoré nie je možné sa pripraviť a ktoré musí človek zvládnuť. To je dôvodom prečo zamestnávatelia stále viac pri pohovoroch využívajú tento typ otázok.

Prinášame vám ukážku niekoľkých otázok, ktoré by ste možno nikdy nečakali na pracovnom pohovore:
1. Napadá vám nejaký problém, v ktorom už staré riešenia neplatia?
Táto otázka vyžaduje kreatívnu odpoveď, zamestnávateľ chce zistiť, či viete pohotovo reagovať, či máte znalosti v danom odbore a či si viete dať veci do súvislostí.
2. Vysvetlite čo je databáza tromi vetami osemročnému dieťaťu.
Nie je jednoduché pomenovať zložité veci jednoducho. Táto otázka ma dokázať či dokonale rozumiete svojmu zamestnaniu. Niektorým sa môže zdať zvláštna, no firmy ako napríklad Google tento typ otázky často žiadajú zodpovedať.
3. Čo by osoba, ktorá vás má najmenej rada povedala o vás?
V žiadnom prípade neodpovedajte: to sa musíte spýtať tej osoby! Ľudia z HR nemajú dobrú mienku o ľuďoch, ktorí na túto otázku odpovedať nevedia. Ide o chyták, ktorý má ukázať, že sa nechcete predviesť v zlom svetle, čím dlhšie sa budete vyhýbať priamej odpovedi a pauzovať, tým horšie môže pohovor dopadnúť pre vás. Neodpovedajte príliš rýchlo, aby si nemysleli, že nad otázkou nepremýšľate. Odpovedajte rozhodne a uvážlivo. Pri pohovore pomôže ak máte na túto otázku už vopred pripravenú odpoveď.
4. Máte osem lôpt rovnakej veľkosti, jedna z nich je trochu ťažšia. Ako zistíte, ktorá z nich má inú hmotnosť ak máte rovnoramenné váhy a iba dva pokusy?
5. Prečo majú kryty na kanalizácii okrúhly tvar?
6. Koľkokrát za deň sa ručičky na hodinkách prekryjú?
7. Ste kapitánom pirátskej lode a vaša posádka hlasuje o tom, ako bude rozdelená korisť. Ak viac ako polovica pirátov nebude pri spôsobe delenia súhlasiť s vami, zabijú vás. Ako by ste rozdelili korisť, aby ste dostali svoj podiel a zároveň sa zachránili?
8. V krajine, kde ľudia chcú iba chlapcov má každá rodina deti, až kým sa im nenarodí chlapec. Ak sa rodine narodí dievča, majú ďalšie dieťa. Ak sa im narodí chlapec, ďalšie dieťa už nechcú. Aký je pomer chlapcov a dievčat v tejto krajine?