clapping

7 tipov, ako byť v novej práci úspešný: nehodnoťte, neposudzujte, ale ani príliš nechváľte

Podarilo sa vám nájsť si nové zamestnanie? Prvé dni pre vás nebudú ľahké, musíte si zvyknúť na nových kolegov, pracovnú náplň, ale aj na zvyklosti a pravidlá.
Väčšina zamestnancov v novej práci je v skúšobnej dobe. „V skúšobnej lehote môžu zamestnávateľ a zamestnanec skončiť pracovný pomer písomne z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu. Prvé dni sú dôležité aj preto, že si vytvárate o sebe obraz na dlhú dobu.

Týchto zásad sa držte:

1. Najskôr práca, potom zábava
Aj keď každý by rád zapadol do nového kolektívu čo najrýchlejšie, tráviť čas obchádzaním kolegov s klebetami nie je ideálnou cestou. Koncentrácia na prácu vám umožní nerobiť chyby a získať si uznanie. Nemusíte lámať rekordy, ale pracujte bez nedostatkov a v primeranom tempe. Na klebety máte čas, dostať nálepku firemnej klebetnice sa nevypláca.

2. Buďte zdržanliví
Nehodnoťte, neposudzujte, ale ani príliš nechváľte. Neporovnávajte s minulou prácou, ani pred ostatnými nevyjadrujte obdiv nového úžasného zamestnávateľa. Počkajte, aby ste si vytvorili po určitom čase objektívny názor. Zdržanliví buďte aj v nárokoch, po týždni žiadať zvýšenie platu nie je vhodné, aj keď vám stúpli životné náklady.

3. „Poker face“ nie je IN
Sila prvého dojmu je veľká a dlhší čas vás tak budú vnímať, navyše, ľudia názor nemenia radi. Ak chcete, aby s vami boli ostatní spokojní a necítili z vás ohrozenie, buďte od začiatku sami sebou. Umožníte tak okoliu vytvoriť si správny prvý dojem a noví kolegovia nebudú mať problém zaradiť si vás.

4. Pozor na „haló efekt“
Je lepšie od začiatku vyzerať o niečo horšie ako v skutočnosti ste. Okolie si predstavu o vás radšej zmení k lepšiemu ako naopak. Môžete u ľudí vyvolať pocit podvedenia, stráca sa dôvera a vzniká „haló efekt“. Vytvoria si k vám negatívne emócie, ktoré sa ťažko otočia späť.

5. Vyvarujte sa školáckych chýb
Často sú na nováčikov pripravené rôzne vstupné testy a chytáky. Nechcite neoprávnené výhody. V sporoch sa nepridávajte na jednu stranu, najmä ak neviete, z čoho vznikli. Nestaňte sa väčším priateľom niekoho, kto je vnímaný ako skrachovanec. Aj keď vám ho bude ľúto, skôr mu pomôžete, keď si vybudujete vlastnú autoritu.

6. Priznajte farbu
Všetci by sme radi pôsobili dokonale, ale priznať si, že niečo nezvládnete alebo nestihnete včas, má tiež svoje čaro. Rozhodne je lepšie vopred zhodnotiť situáciu a odložiť termín, než ho prešvihnúť a vyzerať nezodpovedne.

7. Neotáčajte sa späť
Vyhnite sa prehnanému negatívnemu hodnoteniu predchodcu. Vedenie nerado počúva, že všetko pred vami bolo k ničomu a vy ich teraz naučíte, ako to robiť správne. Zvoľte svoju cestu a ponaučte sa z predchádzajúcich chýb.
Zdroj: www.cas.sk